Josef II.
DECKER, Georg. Kaiser Joseph II by Georg Decker [online]. [cit. 16.11.2014]. Upraveno. Dostupný pod licencí CC0 Public Domain na WWW: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kaiser_Joseph_II_by_Georg_Decker.png
Co budu umět
- Kdo byli rodiče Josefa II.?
- Kde Josef II. sídlil a žil?
- Vládl ještě dříve, než nastoupil na trůn?
- V roce 1781 vydal 2 důležité zákony. Jaké?
- Co je to nevolnictví?
- Jak lidem pomohlo zrušení nevolnictví?
- Co povoloval toleranční patent?
- Proč chtěl Josef II. sjednotit ve své zemi jazyky?
- Který jazyk vybral jako jediný úřední?
- Jak Josefa II. vnímali obyčejní lidé?
Život Josefa II.
Josef II. se narodil v roce 1741. Jeho rodiči byli Marie Terezie Habsburská a František Štěpán Lotrinský. Josef II. byl jejich prvorozeným synem, už od dětství byl tedy připravován na vládu a vychováván jako následník trůnu.
Ve 23 letech se stal římským císařem, ve 24 pak začal pomáhat matce vládnout, stal se tzv. spoluvládcem. S matkou se ohledně vládnutí často hádal. Josef byl velmi horlivý reformátor a Marie Terezie musela jeho nadšení krotit, neboť ho pokládala za mladého a nezkušeného. Na trůn skutečně usedl až po smrti Marie Terezie, v roce 1780. Vládl až do své smrti, do roku 1790.
Reformy Josefa II.
Je považován za dobrého panovníka. Dobře se staral o své poddané. Rušil kláštery a místo nich zakládal nemocnice, ústavy pro chudé, blázince či porodnice. Zrušil trest smrti. Jako jeden z mála Habsburků uměl dokonce česky. Vypráví se, že se v přestrojení často vydával mezi lidi, aby poznal, jaký je jejich skutečný život. (Na motiv této pověsti byla v roce 1998 natočena pohádka "Císař a tambor".) Lidé ho měli rádi, o čemž svědčí i hojný výskyt jména Josef. Mezi jeho nejvýznamější zásluhy o zlepšení života obyčejných lidí patří dva důležité zákony.
TOLERANČNÍ PATENT - 1781
- zákon, který kromě katolictví povoloval i další vyznání
- lidé si tedy mohli vybrat své náboženství
ZRUŠENÍ NEVOLNICTVÍ - 1781
- zákon, který dovoloval obyčejným lidem bez souhlasu vrchnosti stěhovat se, uzavírat sňatky nebo posílat děti do učení
Odkazy:
Pohádka "Císař a tambor" - ukázka
Pohádka vznikla na motivy pověsti o císaři Josefu II. Stejně jako on i filmový císař Maxmilián často mizí v přestrojení ze zámku, aby poznal život svých poddaných.