Vznik ČR

CO BUDU UMĚT

 1. Co je to demokracie?
 2. Proč za komunismu nebyly svobodné volby?
 3. Které změny se udály po revoluci?
 4. Kdo byl prvním československým prezidentem?
 5. Co znamená zkratka ČSFR?
 6. Odkud sílily tlaky na rozdělení Československa?
 7. Který český státník domlouval podrobnosti o rozdělení obou států?
 8. Jak na snahy o rozdělení reagoval Václav Havel?
 9. Kdy se ČSFR definitivně rozpadlo?
 10. Kdy vznikla samostatná Česká republika?
 11. Kdo byl prvním prezidentem ČR?
 12. Kdo je prezidentem ČR teď?

OBNOVENÍ DEMOKRACIE

 

Po revoluci došlo k velkým změnám. Lidé měli opět svobodu, zrušily se komunistické zákazy a vrátila se demokracie. Otevíraly se nové obchody, lidem se vrátila půda a majetky, které jim komunisté dříve zabavili. Vznikly nové politické strany, čímž byly umožněny i svobodné volby (dříve u nás byla pouze jedna strana - KSČ - a lidé neměli na výběr). Naše území opustili sovětští vojáci a Československo se stalo samostatnou republikou

VZNIK ČESKÉ REPUBLIKY

 

Po obnovení samostatného Československa (ČSFR = Česká a Slovenská Federativní Republika) se vztahy Čechů a Slováků vyvíjely. Obě strany přijaly své nové státní symboly, tlak na rozdělení obou zemí ze Slovenska sílil. V Česku fungovala Československá televize, na Slovensku Slovenská televízia. Slováci chtěli vytvořit vlastní policii, armádu i banku.

 

Situace vyvrcholila koncem roku 1992, kdy Slováci definitivně žádali oddělení Slovenska. Václav Havel jako československý prezident odstoupil z funkce. Byl to jeho projev nesouhlasu s rozdělením obou zemí. Jednání o rozdělení vedl český premiér Václav Klaus a slovenský premiér Vladimír Mečiar. Dohodli podrobnosti rozdělení obou států. Česká a Slovenská Federativní Republika se definitivně rozpadla 31.12.1992.

 

1.ledna 1993 tak vznikly dva samostatné státy - Česká republika s Slovenská republika. V tento den proto slavíme STÁTNÍ SVÁTEK. Lidé si museli zvolit občanství - někteří Slováci žili například trvale na území ČR. Na konci ledna 1993 byl prezidentem ČR opět zvolen Václav Havel. Na Slovensku se stal prezidentem Michal Kováč.

 

Současným prezidentem ČR je Miloš Zeman.

Na Slovensku pak Andrej Kiska.