Jagellonci

Co budu umět

  • Odkud Jagellonci pocházeli a jak se dostali na český trůn?
  • Kolik Jagellonců se na českém trůně vystřídalo?
  • V jakém příbuzenském svazku tito králové byli?
  • Jak se přezdívalo Vladislavpvi a jaký to byl král?
  • Jak se přezdívalo Ludvíkovi a proč?
  • Jak zemřel Ludvík Jagellonský?

Jiří z Poděbrad bojoval s uherským králem Matyášem po zbytek života. Věděl, že do budoucna potřebuje české království silného spojence. Tak doporučil českým pánům, aby po jeho smrti zvolili za nového krále polského panovníka.

 

Na český trůn tak po smrti Jiřího z Poděbrad usedá Vladislav II. Jagellonský. A jaký je to král je vidět z obrázku. V Čechách ho přezdívali “Král dobře“. Nedokázal se postavit českým pánům ani vyhrát boj proti Matyášovi. Teprve po Matyášově smrti se české země znovu spojily, Vladislav byl zvolen králem i v Uhrách, čímž vzniká veliká Evropská země

 

"Vystavěli jsme Vladislavský sál, králi. Je největší v Evropě. Vejde se do něj na sto jezdců. A mohou tu probíhat korunovace českých králů(i prezidentů) A taky jsme se dali do stavby chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře, všechno v gotickém stylu."

 

Vladislav zemřel roku 1516. Zanechal po sobě desetiletého syna Ludvíka. Ten se ujal vlády společně se svým polským strýčkem. Říkalo se mu „Král dítě“. Když mu bylo dvacet, doslech se, že se Turci připravují na válku a chtějí na něj zaútočit. V bitvě proti Turkům u Moháče Ludvík zahynul, když z bitvy utíkal. Utopil se v bažinách. Bylo to v roce 1526.

 

Ludvíkovou smrtí končí vláda Jagellonců v českých zemích.

Po Jagelloncích nastupují na náš trůn Habsburkové, kteří se tam udrželi 400 let.