Sametová revoluce

DILIGENT, Rémi. 17listopadu89_pomnik [online]. [cit. 16.11.2013]. Dostupný pod licencí CC0 Public Domain na WWW: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:17listopadu89_pomnik_(detail).JPG

CO BUDU UMĚT

  1. Popiš situaci před listopadem 1989.
  2. Kdy proběhla SAMETOVÁ REVOLUCE?
  3. Proč ji nazýváme "SAMETOVÁ"?
  4. Kdo se této demonstrace účastnil?
  5. Co je to Veřejná bezpečnost?
  6. Jak Sametová revoluce probíhala?
  7. Uveď 3 místa, kterými průvod procházel.
  8. Jak revoluce dopadla?
  9. Kdo se dostal k moci po revoluci?
  10. Co je to Občanské fórum?
  11. Kdo se stal prvním pokomunistickým prezidentem?

SITUACE PŘED REVOLUCÍ

 

Nespokojenost lidí s komunistickou nadvládou narůstala. Lidem vadil nedostatek zboží v obchodech, zhoršila se čistota prostředí, lidé stále nesměli cestovat, podnikat a byli celkově nespokojení

SAMETOVÁ REVOLUCE

 

V roce 1989 začalo docházet k demonstracím. Nespokojenost lidu s komunismem sílila. V roce 1939 se 17.listopadu uzavřel Hitler v rámci německé okupace české vysoké školy. 17.listopadu 1989 se konalo vzpomínkové shromáždění k 50. výročí této události. Většina přítomných byli studenti. Pokojný průvod se změnil v demonstraci proti komunistickému režimu. Průvod byl napaden policií (tehdy se jmenovala VEŘEJNÁ BEZPEČNOST = VB) a mnoho studentů bylo zraněno. Protože celá revoluce proběhla bez ozbrojeného krvavého boje, říkáme jí SAMETOVÁ (proběhla hladce, klidně). 

 

Pochod studentů začal na pražských kolejí Albertov. Odtud se přesunul na Vyšehrad, kde byla oficiální část vzpomínkového shromáždění ukončena. Lidé se poté neplánovaně vydali do centra města, a to na Václavské náměstí. Policie zablokovala cestu přes most 1.máje (dnes most Legií), lidé se tak nedostali na Hrad a vydali se přes Národní třídu směrem na Václavské náměstí. Policie v okolí uzavírala cesty a ulice, aby davu lidí znemožnila průchod. Dav několika tisíc lidí se tak dostal mezi dva policejní zátarasy.  Demonstranti provolávali protikomunistická hesla "Máme holé ruce" či "Jakeše do koše" (Milouš Jakeš byl generálním tajemníkem KSČ).  Ve večerních hodinách došlo ke střetu VB a demonstrantů. Policisté vytahovali obušky a surově bili přítomné, některé také zatýkali. (Mapa pochodu - odkaz na článek 17. listopad 1989: Takhle se šlo ke svobodě!. BLESK.cz [online]. [cit. 2014-11-17]. Dostupné z: https://goo.gl/GdYqnj )

 

Na protest proti tomuto zásahu vyhlásili studenti a herci stávku, která se rozšířila po celé zemi. Lidé požadovali odchod komunistů od moci a návrat k demokracii. Vzniklo nové politické hnutí, které požadovalo totéž. Jmenovalo se Občanské fórum a jeho úvodní požadavky pronesl budoucí první český prezident Václav Havel. Komunistická moc se po všech nepokojích zhroutila. Byla vytvořena nová vláda a zvolen nový prezident, kterým se stal právě Václav Havel.