VÝCHODNÍ EVROPA

 
Do východní Evropy řadíme evropskou část největšího státu na světě Ruska, dále Ukrajina, Bělorusko a Moldavsko. Všechny tyto státy byly v minulosti součástí Sovětského svazu. Žádný z nich není součástí EU. Velká část obyvatel zde vyznává náboženství, kterému se říká pravoslaví.

CO BUDU UMĚT?

  1. Vyjmenuj státy východní Evropy a jejich hlavní města.
  2. Jaký je největší stát Evropy?
  3. Kde tečou a kam se vlévají řeky Volha, Dněpr?
  4. Kde leží Ladožské a Oněžské jezero?
  5. Kde leží východoevropská rovina?

RUSKO

 

Rusko je největším státem světa. Je také jedním ze dvou států, jehož území zasahuje do Evropy i do Asie. Rusko má velké zásoby nerostného bohatství, zejména ropy a zemního plynu, který výváží do zahraničí. 

V Rusku leží nejhlubší jezero na světě Bajkal, na hranicích pak největší jezero světa Kaspické moře. Další velká jezera jsou Ladožské a Oněžské jezero. Ruskem také protéká evropský veletok Volha, další velkou řekou je např. Dněpr, který pokračuje do Běloruska a Ukrajiny. 

Hlavním městem je Moskva, která má více obyvatel, než celá Česká republika. V samém centru Moskvy leží Rudé náměstí, které je spolu s nejstarší částí Moskvy zapsáno na seznam UNESCO. Tato nejstarší část, která byla a je sídlem ruských panovníků i prezidentů, se jmenuje Kreml (na obrázku).

Další velká města jsou Petrohrad nebo Jekatěrinburg. Rusko protíná Transsibiřská magistrála, nejdelší železniční trať na světe. Vede z Moskvy až do Vladivostoku, je delší než 9 000 km, cestou překonává mnoho velkých ruských řek, asi 90 měst a jak napovídá název, vede i přes rozsáhlou část Ruska Sibiř. 

Na Sibiři bylo v historii založeno mnoho pracovních táborů (nazývaných někdy i tábory smrti), tzv. gulagů, kam ruští komunisté (zejména za vlády Stalina) posílali vězně, ale i nevinné lidi, kterých se chtěli zbavit. 

UKRAJINA

Ukrajina byla původně součástí Ruska. Osamotatnila se až v roce 1991, po rozpadu Sovětského svazu. Ukrajina je po Rusku druhým největším evropským státem. Jejím hlavním městem je Kyjev. Ukrajina vede s Ruskem spor o poloostrov Krym (na mapě světle zelený).

Na hranicích Ukrajiny a Běloruska (na severu) leží město Černobyl, známé tragickou havárií místní jaderné elektrárny, kde v roce 1986 vybouchl jaderný reaktor. (Spolu s havárií v japonské Fukušimě jde o dvě nejtragičtější a největší havárie jaderných elektráren na světě.)

Ukrajina má také velké zásoby nerostného bohatství. Těží tu černé uhlí a železnou rudu. Jihozápadem Ukrajiny se táhne pohoří Karpaty. Dnes patří Ukrajině oblast Podkarpatksá Rus, která byla mezi světovými válkami součástí Československa. Do vesnice Koločava v Podkarpatské Rusi umístil děj svého příběhu "Nikola Šuhaj Loupežník" český spisovatel Ivan Olbracht. (Film a divadlo zpracovaly tento příběh pod názvem Balada pro Banditu.) Místa z tohoto románu bývají také cílem turistů.

Stejně jako v Rusku se tu pije vodka (lidé ji vyrábí z obilnin nebo brambor), oblíbeným jídlem je např. boršč (jak v Rusku, tak na Ukrajině). Boršč je "červená polévka", tedy vývar z kostí masa, červené řepy a další zeleniny.

BĚLORUSKO

Lesnaté, nížinaté a rovinaté Bělorusko s množstvím jezer ledovcového původu leží mezi Ruskem, Ukrajinou a Polskem. Sousedí ještě s několika dalšími menšími státy. Hlavním městem je Minsk. I Bělorusko bylo zasaženo výbuchem reaktoru v Černobylu v roce 1986. Za návštěvu stojí několik památek zapsaných v seznamu UNESCO, např. Bělověžský prales, kde se prohání stáda zubra evropského, či renezanční Mirský zámek.

MOLDAVSKO (dříve Moldávie)

Nejchudší stát celé Evropy Moldavsko je rovinatou oblastí. Velké množství Moldavanů odjelo (většinou nelegálně) pracovat do zahraničí. Celé rodiny jsou závislé na penězích, které jim jejich příbuzní posílají ze zahraničí domů do Moldavska. Vinou velké chudoby tu kvete obchod s drogami a vysoká kriminalita.

Na stránce jsou použity obrázky s licencí CREATIVE COMMONS.