Západní Evropa

 

Největšími státy této části Evropy jsou Francie, která leží na pevnině, a Velká Británie (celý název: Spojené království Velké Británie a Severního Irska), která je ostrovním státem. S Británií sousedí ostrovní stát Irsko. Ostatní státy jsou o mnoho menší, trojice států Belgie, Nizozemí a Lucembursko tvoří tzv. BENELUX, druhým nejmenším státem světa je západoevropský ministát Monako.

 

CO BUDU UMĚT

 1. Vyjmenuj státy západní Evropy a jejich hlavní města.
 2. Vyjmenuj ostrovní státy západní Evropy.
 3. Na kterých ostrovech leží Velká Británie a Irsko?
 4. Vyjmenuj státy Beneluxu.
 5. Na které řece leží Paříž a Londýn?
 6. Který průliv odděluje Francii a Velkou Británii?
 7. Vyjmenuj 4 historické země Velké Británie.
 8. Kde sídlí Evropský parlament?
 9. Co je to městský stát?
 10. Kde leží města Lyon, Marseille, Manchester, Liverpool, Haag, Štrasburk?
 11. Co je to Monte Carlo?

FRANCIE

 

Hlavním městem Francie je Paříž, leží na řece Seina [se:na] a je jedním z nejvíce navštěvovaných měst světa. Není se co divit. Najdeme tu například známou Eiffelovu věž [ajfelovu], překrásný zámek Versailles [versaj]  nebo museum (známé například s filmu Šifra mistral Leonarda) Louvre [lu:vr].

Další velká města ležící ve Francii jsou např. Lyon, Marseille [marsej] nebo Štrasburk, kde sídlí Evropský parlament a Soud pro lidská práva. 

Francie je republika (vládne zde prezident), známá především vínem, sýry a sportem – cyklistický závod Tour de France [tu:r d fra:ns] či tenisový French Open [frenč oupn]. 

Do Francie zasahuje pohoří Alpy a k Francii patří i ostrov Korsika. Známým francouzským hercem je např. Gérard Depardieu nebo Jean Reno.

VELKÁ BRITÁNIE a IRSKO

 

Velká Británie se skládá ze čtyř malých států – Anglie, Skotsko, Wales [vels] a Severní Irsko. Leží na ostrovech Irsko a Britské ostrovy. Hlavním městem je Londýn, který leží na řece Temže. Stejně jako Paříž je Londýn často navštěvován turisty.

V Londýně najdete např. Věž s hodinami “Big Ben”, obří vyhlídkové kolo “London Eye” či Buckinghamský palác [bakinghemský], v němž sídlí královská rodina. Velká Británie je konstituční monarchií, vládne tu královská rodina, momentálně je přes padesát let u moci královna Alžběta II.

Další velká města Británie jsou Manchester [menčestr] či Liverpool [livrpůl].

Británie dala světu fotbal, golf nebo hudební skupiny The Beatles [bi:tls] a Queen [kvi:n]. Známý je tenisový turnaj Wimbledon či fotbalista David Beckham. Británii od Francie odděluje průliv La Manche [la manč]. 

 

Část Británie Severní Irsko leží na ostrově Irsko, kde leží stejnojmenný stát Irsko, známé svým patronem sv. Patrikem. Na ostrově údajně volně vůbec nežijí hadi.

BENELUX

 

Dalšími státy západní Evropy jsou Belgie, Nizozemí (Holandsko) a Lucembursko. Tyto státy vytvořily společenství, nesoucí název BENELUX.

 

 

Nizozemskem protéká řeka Rýn, která ústí stejně jako Labe do Severního moře. Hlavním městem je Amsterdam. Nizozemsko, známé také jako Holandsko, je zemí tulipánů, výborného sýru a větrných mlýnů. V nizozemském městě Haag sídlí Mezinárodní soudní dvůr. V Nizozemsku také pobýval (a zemřel) slavný český UČITEL NÁRODŮ Jan Amos Komenský. 

Hlavním městem Belgie je Brusel, kde sídlí mimo jiné i Evropská unie a najdeme tu podivnou stavbu známou jako Atomium. Na severu Belgie žijí lidé, kterým se říká Vlámové. Belgie proslula výrobou krajek, pralinek a čokolády.

Nejmenším ze států Beneluxu je monarchie Lucembursko, jehož hlavním městem je Lucemburk.

MONAKO

Posledním státem je Monako, malá monarchie ležící na jihu Francie. Je to městský stát – město, které je zároveň státem. Proslulá je část města Monte Carlo, kde najdeme mnoho kasín, a také okruh pro závody Formule 1. Jako jediný stát západní Evropy není Monako členem Evropské unie.

Na stránce jsou použity obrázky s licencí CREATIVE COMMONS.