SEVERNÍ EVROPA

 
Největší ze států severní Evropy - Norsko, Švédsko a Finsko - leží na Skandinávském poloostrově. Jejich části zasahují i za severní polární kruh, který je údajně domovem Santa Clause. Ze Skandinávie vyplouvali na své výpravy i slavní Vikingové.  Další pomyslnou trojici států tvoří tzv. pobaltské republiky (nebo také baltské státy). Těmi jsou od jihu Litva, Lotyšsko a Estonsko. Výčet zemí severní Evropy pak doplňuje ostrovní stát Island a s Německem sousedící Dánsko.
 

CO BUDU UMĚT

 

  1. Jaký je rozdíl mezi monarchií a republikou?
  2. Vyjmenuj státy severní Evropy a jejich hlavní města.
  3. Vyjmenuj Skandinávské státy.
  4. Vyjmenuj pobaltské republiky.
  5. Na kterém poloostrově leží Dánsko?
  6. Který stát severní Evropy leží na ostrově?
  7. Kterému státu se přezdívá „země fjordů“, „země tisíců jezer“, „země lesů“?
  8. Kde leží Laponsko?

NORSKO

 

Norsko leží na západě Skandinávského poloostrova a mnoha menších ostrovech. Hlavním městem Norského království je Oslo. Norsko je monarchie, vládne tu tedy král. Jako jeden z mála států Evropy není členem EU. Norskou krajinu tvoří Skandinávské pohoří, ale také mnoha úzkými mořskými zálivy na pobřeží. Takovým zálivům se říká FJORDY. Vzhledem k jejich vysokému počtu se Norsku říká "země fjordů".

Norsko je domovem trollů a kolébkou Black metalu, nejdeme tu také nejdelší tunel na světě ( necelých 25 km). Norským rodákem je první člověk, který dorazil na jižní pól, Roald Amundsen. V současnosti je také známý norský zpěvák Kurt Nilsen

ŠVÉDSKO

 

Švédsko sousedí na západě s Norskem a na východě s Finskem. Hlavním městem švédského království je Stockholm. Švédsko je konstituční monarchie, podobně jako např. Velká Británie. Hlavou státu je král, jeho moc je ale omezena. Na vládě se podílí parlament. 

Jestli se o Norsku mluví jako o zemi fjordů, Švédsko je pak "země lesů". Je asi pětkrát větší než ČR, přesto má asi 9 mil obyvatel. Velké oblasti jsou pokryty lesy, které zajišťují Švédům dostatek jejich nejoblíbenějšího materiálu - dřeva. Švédská firma IKEA, která vyrábí nábytek a bytové doplňky, se proslavila i u nás. Ze Švédska pochází také "švédský stůl", tedy raut.

Snad už každý český školák měl v ruce jednu z knih švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové, autorky Pipi Dlouhé Punčochy či Dětí z Bullerbinu. Svět ve své době dobyla i švédská hudební skupina ABBA. V dnešní době je např. znám švédský DJ Avicii.

Po Švédovi Alfrédu Nobelovi, vynálezci dynamitu, má své jméno Nobelova cena, která se ve Švédsku každoročně udílí za významné objevy ve vědě a v technice a za přínos společnosti - uděluje se Nobelova cena za fyziku, za chemii, za lékařství, za literaturu, za mír a za ekonomii. (Nobelovu cenu za literaturu získal i Čech Jaroslav Seifert, Nobelovou cenou za chemii byl oceněn český chemik Jaroslav Heyrovský.)

 

FINSKO

Finsko je narozdíl od Norska a Švédska zemí převážně rovinatou. Liší se také státním zřízením, neboť je to republika. Hlavním městem Finska jsou Helsinky. Finsko je zemí "tisíců jezer a ostrovů", kterých tu najdeme nepočítaně. Jezer mají Finové prý kolem 200 000, ostrovů o něco málo méně.

Na severu Finska se rozkládá Laponsko (zasahuje také do Norska, Švédka a Ruska). Laponsko leží za polárním kruhem, Laponci tu chovají sobi a kochají se půlnočním sluncem. Co půl roku se jim tu totiž střídá polární noc a polární den. 

Hudební scénu obohatila např. finská skupina Nightwish, finským národním sportem je hokej (na dresech finských hokejistů můžeme vidět nápis SUOMI, tedy Finsko ve finštině), známý je jezdec F1 Kimi Räikkönen. Finové pijí finskou vodku a chodí do finské sauny. Ve Finsku vznikl operační systém Linux a sídlí tu také společnost Nokia. Finsko je kolébkou proslulé mobilní hry Angry Birds i legendárních Mumínků.

 

DÁNSKO

Dánské království leží na Jutském poloostrově a okolních ostrovech, k Dánsku patří i Faerské ostrovy a také největší ostrov světa Grónsko, kde žijí Eskymáci. Hlavním městem je Kodaň.

Dánsko je námořní velmoc, národním jídlem jsou obložené chlebíčky a hojně tu chovají prasata. Je také domovem LEGA, které zde vzniklo. Turisté hojně navštěvují dánský Legoland

Jedním z nejznámějších spisovatelů pohádek na světě je dánský rodák Hans Christian Andersen, autor Malé mořské víly (jejíž sochu najdeme na pobřeží Kodaně), Sněhové královny či Princezny na hrášku. Sportovně reprezentují svůj domov golfista Thomas Bjørn či tenistka Caroline Wozniacká.

 

 

ISLAND

Island je zemí sopek, gejzírů a ledovců. Leží na stejnojmenném ostrově Island, jeho hlavním městem je Reykjavík. Island je republika, ve které žije něco přes 300 000 obyvatel, tedy zhruba stejně, jako v Ostravě. Přesto je jeho území ještě větší, než celá Česká republika. Prozatím není členem EU. 

POBALTSKÉ REPUBLIKY

 

Pobaltské republiky leží u Baltského moře. Jsou to malé státy, které dříve patřily k Sovětskému svazu - od jihu Litva, Lotyšsko a Estonsko. 

Hlavním městem LITVY je Vilnius. Zajímavým poutním místem je Hora křížů, chráněno je území písečných dun (písek nafoukaný větrem), které tvoří celý poloostrov Kurksá kosa, ležící na pomezí Ruska a Litvy. Někdy se tomuto místu také říká 

"Baltská Sahara". V Litvě najdeme mnoho lesů a jezer, za symbol Litvy bývá považován jantar.

 

Severně od Litvy leží LOTYŠSKO. Jeho hlavním městem je přístav Riga. Pobřeží tvoří písečné pláže, stejně jako v Litvě a Estonsku je tu rozšířen rybolov. Národní jídla tvoří převážně uzené ryby. Nejčastěji tu loví sledě a šproty. 

 

 

Nejsevernější pobaltskou zemí je ESTONSKO. Jeho krajinu tvoří množství lesů, močálů, bažin a jezer. Hlavní město Talin je také přístavem, najdeme tu např. pomník 177 námořníků, kteří tu utonuli na své lodi Rusalka

 

Na stránce jsou použity obrázky s licencí CREATIVE COMMONS.