JIŽNÍ EVROPA

 

Na Pyrenejském poloostrově (vlevo) leží státy Portugalsko a Španělsko. Na poloostrově ve tvaru boty, který se jmenuje Apeninský, leží Itálie. Na Balkánském poloostrově pak najdeme Řecko. Do jižní Evropy pak patří malý stát Malta a ministáty Andorra, San Marino a Vatikán.

CO BUDU UMĚT

 1. Vyjmenuj státy jižní Evropy a jejich hlavní města.
 2. Na kterém poloostrově leží Itálie?
 3. Které státy leží na Pyrenejském poloostrově?
 4. Na kterém poloostrově leží Řecko?
 5. Vyjmenuj ostrovy, které patří Itálii.
 6. Která ostrov patří Řecku?
 7. Co rozděluje Gibraltarský průliv?
 8. Jaké moře oblévá jižní Evropu?
 9. Jaké pohoří leží na severu Španělska?
 10. Jaké pohoří leží v Itálii?
 11. Kde leží Peloponéský poloostrov?
 12. Kde leží města Barcelona, Miláno, Benátky, Neapol, Palermo?
 13. Kdo vládne ve Vatikánu?

ITÁLIE

 

Itálie leží na Apeninském poloostrově, obklopená hned čtyřmi moři. Jsou to Ligurské, Tyrhénské, Jónské a Jaderské moře. K Itálii patří několik ostrovů, ty největší jsou Sicílie (proslavená mafiány a městem Palermo) a Sardinie

Celou Itálií se táhne pohoří Apeniny, na severu země pak leží velká část Alp. Na hranicích Francie a Itálie leží hora Mt.Blanc [mont blank], nejvyšší hora Evropy. 

Hlavním městem je Řím, ležící na řece Tibera. V Římě najdeme mnoho kulturních památek, mezi něž patří slavné Koloseum nebo chrám Pantheon. Dalšími známými městy jsou Miláno, proslavené módou, Neapol nebo Benátky, město na vodě. Město Pisa se zase proslavilo Šikmou věží

V Itálii najdeme i známé evropské sopky Etna (na Sicílii) a Vesuv. Itálie dala světu těstoviny, zmrzlinu a pizzu, známé je i italské víno.

ŘECKO

 

Řecko najdeme na Balkánském poloostrově, které omývají Jónské, Středozemní a Egejské moře. K Řecku náleží i mnoho ostrovů, největším je Kréta, dále pak poloostrov Peloponés


Řecko je státem s velmi pestrou historií, důkazem jsou mnohé památky, které najdeme nejen v hlavním městě, kterým jsou Athény. Mezi nejznámější památky města patří chrám Dia Olympského, Olympijský stadion z roku 330 př.n.l. nebo Akropolis, chrám na skále. 

Vzhledem k mytologii je známá a důležitá hora Olymp, kde údajně sídlí řečtí bohové. V Řecku vynalezli židli, divadlo a matematiku.

ŠPANĚLSKO

 

Španělsko leží na Iberském neboli Pyrenejském poloostrově. Od Francie ho odděluje pohoří Pyreneje, od Afriky Gibraltarský průliv. Zbytek státu oblévá Středozemní moře, ve kterém leží také souostroví Baleáry. Ostrovy Mallorca, Menorca a Ibiza, tvořící Baleárské souostroví, patří právě Španělsku, stejně jako Kanárské ostrovy. 

Hlavním městem je Madrid, známé je také město Barcelona. Španělsko je parlamentní monarchie, která vstoupila stejně jako ostatní velké státy jižní Evropy do Evropské unie. 

 

Španělský král vyslal na dlouhou plavbu mořeplavce Kryštofa Kolumba, který tak objevil Ameriku. Stát je známý jako kolébka flamenga, ohnivého tance.

Také je tu slavná korida – býčí zápasy. Ze Španělsku pochází vynálezce lízátek pan Chupa Chups, slavní malíři a umělci Salvador Dalí a Pablo Picasso nebo herci Antonio Banderas a Penélope Cruz.

VATIKÁN

Vatikán je zvláštním státem. Leží uprostřed Říma v Itálii a je to nejmenší stát na světě. Zvláštní je bezpochyby proto, že není ani republikou, ani monarchií. Vatikán je theokracie – stát, kde vládne papež. Papež je hlavou celé římskokatolické církve a zástupcem Ježíše Krista na zemi. Hlídá ho Švýcarská garda, což je nejstarší a nejmenší armáda světa. Ve Vatikánu najdeme Svatopetrské náměstí a baziliku svatého Petra.

DALŠÍ STÁTY


Portugalsko je malý soused Španělského království. Jeho hlavním městem je Lisabon a obklopuje ho Atlantský oceán a je největším výrobcem korku na světě. Ostatní státy – Andorra, Malta a San Marino – jsou velmi malé. Většina z nich patří mezi městské státy. Andorru najdeme mezi Francií a Španělskem, San Marino leží v Itálii a Malta je ostrovní stát ležící jižně od Itálie.

Citace obrázků:

 • AJ. OpenClipartLibrary [online]. [cit. 29.10.2014]. Dostupný na WWW: https://openclipart.org/detail/18523/pope-by-aj