KRAJE České republiky

 
Česká republika je z historického hlediska rozdělena na 3 území - Čechy, Moravu a Slezsko. Va své historii byla dělena na okresy či na kraje (tehdy oblasti Severní Čechy, Jižní Čechy, Západní Čechy, Východní Čechy, Střední Čechy, Jižní Morava a Severní Morava).
 
Dnes je republika rozdělena na 14 krajů. Jejich velikost i počet obyvatel se liší. Na mapě ČR jsou zobrazeny obrysy jednotlivých krajů. Barevně jsou vyznačena historická území ČR - modře Čehy, žlutě Morava a zeleně Slezsko. Je vidět, že některé kraje zasahují do dvou historických území (např. kraj Vysočina leží částí v Čechách a částí na Moravě).
Naše kraje tak, jak je dnes známe, vznikly 1. ledna 2000. Jmenovaly se podle svého krajského města (Pardubice - Pardubický kraj. V roce 2001 si 4 kraje nechaly změnit svůj název a jmenují se teď podle toho, kde leží. Jsou to kraje Moravskoslezský, Jihomoravský, Jihočeský a Kraj Vysočina. Místní název nese i Středočeský kraj.
 

SEZNAM KRAJŮ ČESKÉ REPUBLIKY 

A JEJICH KRAJSKÝCH MĚST

 

KRAJ PRAHA

Praha

STŘEDOČESKÝ KRAJ 

Praha

PARDUBICKÝ KRAJ 

Pardubice

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ 

Hradec Králové

LIBERECKÝ KRAJ 

Liberec

ÚSTECKÝ KRAJ 

Ústí nad Labem

KARLOVARSKÝ KRAJ

Karlovy Vary

PLZEŇSKÝ KRAJ

Plzeň

JIHOČESKÝ KRAJ

České Budějovice

KRAJ VYSOČINA

Jihlava

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Brno

ZLÍNSKÝ KRAJ

Zlín

OLOMOUCKÝ KRAJ

Olomouc

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Ostrava

   

 

Zdroje obrázků:

  • KIRK. ČR - historické země a současné kraje [online]. [cit. 30.7.2014]. Dostupný pod licencí This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. na WWW: https://goo.gl/72GBUe - UPRAVENO.