Slované

 

V období kolem 6. století našeho letopočtu na naše území začali pronikat Slované. Vytlačili tak Germány a na našem území už zůstali. Slované byli pohané, uctívali nejen různé bohy (PerunSvantovítRadegastVesnaMokoš,...), ale také přírodu (stromy, kameny, prameny řek) a různé nadpřirozené bytosti  (víly, duchové). Slované se odívali do oblečení z lněných či vlněných vláken, chovali některá zvířata (ovce, kozy, prasata, někdy i krávy). Pěstovali obilí a luštěniny. Obilí sypali do jednoduchých obilnic - jámy v zemi ve tvaru hrušky, která byla při vstupu zúžená, obehnaná zabranami, aby do ní nemohla zvířata, a zastřešená, aby do ní nepršelo.

 

Jedli převážně kaše (kyselé i sladké s ovocem), obilné placky, sladili medem, pili vodu, někdy mléko či medovinu. Někdy si dali rybu nebo jiné maso, ale to spíše vyjímečně. K odchucení jídel používali česnek, křen, cibulku a další bylinky. Když se blížila zima, masa jedli více - zabíjeli některá chovná zvířata. Neměli tolik krmiva, aby uživili přes zimu celá stáda, proto si nechávali jen tolik zvířat, kolik jim na jaře stačilo, aby se počet jejich zvířat opět rozrostl.

                 

Neznali hrnčířský kruh, takže své hliněné výrobky vytvářeli ručně. Výrobky z kovu vyráběli sami, nebo kupovali v rámci směnného obchodu. Stavěli si příbytky ze dřeva a z hlíny, které byly zapuštěny do země. Uvnitř domku měli ohniště nebo pec. Domy neměly okna, ale vývod pro kouř, který stoupal z ohniště. Slované stavěli "hradiště", jakési osady, ve kterých společně bydleli i se svými zvířaty. Hradiště bývala obehnána velem a zabezpečena palisádou, tedy hradba či plot z dřevěných kůlů. 

                 

Slavili různé svátky, které vyplývaly z chodu přírody (slunovrat, rovnodennost), ale také narození, svatbu či smrt. Své zemřelé narozdíl od jiných kmenů spalovali. 

 

Fotogalerie: Slované

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Licence Creative Commons

 

Fotografie ze sady Slované, jejíž autorem je Pavlína Loňková, podléhají licenci Creative Commons: CC-BY-SA. Uveďte autora a zachovejte licenci. Vytvořeno na základě díla https://pancelcino.webnode.cz/vla-dejepis/keltove-germani-slovane/slovane/