Lidice a Ležáky

    Lidice a Ležáky jsou dvě české vesnice, které byly v průběhu II. světové války vyhlazeny nacisty. Jejich příběh je spjat s atentátem na Heydricha, který po útoku parašutistů Gabčíka a Kubiše na následky zranění zemřel. Němce a především Hitlera zpráva o Heydrichově smrti velmi rozzlobila. Mstili se Čechům, vyhlásili zákaz nočního vycházení, vyhlásili za dopadení atentátníků obrovskou odměnu a oznámili, že nechají popravit nejen ty, co útočníkům pomáhali, ale celé jejich rodiny.

    Nakonec bylo v důsledku atentátu zastřeleno několik tisíc lidí. A nacistům to nestačilo. Dál hledali, jak by se Čechům mohli pomstít. Souhrou náhod se jim do ruky dostaly zprávy, jejichž vinou padlo mnoho nevinných lidí. Byli to i občané vesnic LIDICE, která leží nedaleko Kladna ve Středních Čechách, západně od Prahy. A občané malé vesničky LEŽÁKY v Pardubickém kraji.

    Lidice byly vyhlazeny, protože si Němci původně mysleli, že jeden z atentátníků na Heydricha odtud pocházel. Když vesnici srovnávali se zemí, už ale dávno dobře věděli, že to tak nebylo. Ležáky byly vyhlazeny proto, že tu parašutisté měli ukrytou vysílačku, kterou kontaktovali spojence v Británii a posílali jim zprávy. Obě vesnice byly vypáleny, domy srovnány se zemí. Muži byli zastřeleni, ženy a děti byly poslány do koncentračních táborů, kde většina z nich zahynula.

LIDICE

LEŽÁKY