Atentát

CO BUDU UMĚT

  1. Jak se nazývalo naše území v letech 1939 - 1945?
  2. Kdo u nás vládl oficiálně a kdo měl největší moc?
  3. Proč Češi nenáviděli Reinharda Heydricha?
  4. Kdo vykonal atentát na Heydricha?
  5. Jak skončili atentátníci?
  6. Jaké byly podmínky v Čechách po tomto atentátu?

PROTEKTORÁT ČECHY A MORAVA

 

V období První republiky se náš stát nazýval Československo. Když nám ale po Mnichovské dohodě Hitler obsadil Sudety, odtrhlo se Slovensko (aby založilo samostatný Slovenský štát) a Němci pak obsadili celé zbylé území, dostává naše území nový název - Protektorát Čechy a Morava.  Hlavou státu formálně zůstává prezident Emil Hácha. Největší moc v zemi má ale tzv. říšský protektor Konstantin von Neurath. Jelikož s jeho prací nebyl ale Hitler spokojen, poslal ho na zdravotní dovolenou. Zastupujícím říšským protektorem se tak stává Hitlerův oblíbenec Reinhard Heydrich.

ATENTÁT NA HEYDRICHA

 

Operace, která nesla krycí jméno Anthropoid. Dva čeští parašutisté, vycvičení v Anglii, byli českou exilovou vládou vysládi do Prahy. Měli speciální úkol. Provést atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Češi ho velmi nenáviděli, protože byl velmi tvrdý. Židy posílal do koncentračních táborů, nechal zatýkat lidi a mnoho z nich pak bylo popraveno. 

 

Vyvolení parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš byli vysazeni na území protektorátu Čech a Moravy v prosinci roku 1941. 27.května 1942 pak provedli akci, kvůli níž byli do Čech vysláni.

 

V Praze - Libni čekali na vůz Reinharda Heydricha v ostré zatáčce. Atentátníkům pomáhal i Josef Valčík, který jim dal signál, že se automobil s Heydrichem blíží. Když vůz projížděl zatáčkou, Gabčík měl na Heydricha vystřelit. Jeho samopal selhal, tak hodil Kubiš na automobil granát. Heydrich byl při výbuchu zraněn a poté převezen do nemocnice. V červnu na následky zranění zemřel.

 

Atentátníci se po akci ukrývali s několika dalšími parašutisty v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Zradil je ale jeden kolega a jejich úkryt vyzradil gestapu. Němci pak do kostela vtrhli. Protože chtěli dostat atentátníky živé, pokusili se je vytopit. Ani jeden z parašutistů se živý do rukou Němců nedostal. Po bojích a střelbě v kostele se všichni parašutisté zastřelili, aby Němcům do rukou nepadli. 

 

NÁSLEDKY ATENTÁTU

 

Jak se dalo předpokládat, po smrti Heydricha se začali Němci Čechům velmi krutě mstít. Známé jsou především dvě tragické události, vypálení obce Lidice u Kladna a obce Ležáky na Pardubicku.